Tirana
few clouds
10.3 ° C
10.3 °
10.3 °
66 %
2kmh
20 %
Enj
19 °
Pre
20 °
Sht
17 °
Die
21 °
Hën
22 °
E enjte, 13 Maj, 2021
spot_img

Meta poston foton me gazetarët në Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit: Shumica e mediave shqiptare janë nën çensurën e Qeverisë dhe kontrollin e oligarkisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Në Ditën Ndërkombëtare e Lirisë së Shtypit, Presidenti Ilir Meta thotë se shumica e mediave shqiptare janë në çensurën e Qeverisë dhe kontrollin e oligarkisë.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale ai thotë se fondet publike dhe burimet e dyshimta financiare vazhdojnë të përdoren gjerësisht për të cenuar lirinë e shprehjes, për të fshehur të vërtetat dhe për të shmangur llogaridhënien.

Ndër të tjera kreu i shtetit thotë se liria e medias është thelbësore për demokracinë.

Postimi i plotë i Metës.

Dita Ndërkombëtare e Lirisë së Shtypit i gjen shumicën e mediave shqiptare nën çensurën e Qeverisë dhe kontrollin e oligarkisë.

Fondet publike dhe burimet e dyshimta financiare vazhdojnë të përdoren gjerësisht për të cenuar lirinë e shprehjes, për të fshehur të vërtetat dhe për të shmangur llogaridhënien.

Dhuna dhe kërcënimet ndaj gazetarëve janë shpeshtuar, së bashku me censurën dhe autocensurën.

Liria e medias është thelbësore për demokracinë.

Ne duhet të mbrojmë dhe inkurajojmë çdo ditë gazetarët kurajozë në punën e tyre. Ata duhet të ndihen të sigurtë dhe të kenë qasje të plotë në informacionin që i shërben interesit publik, pa pritur që lirinë e shprehjes t’ua servirë politika apo grupet e saj klienteliste.

Pseudo-liritë prodhojnë vetëm regjime me pseudo-demokraci!

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img