Tirana
scattered clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
3.6kmh
40 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Meta përshëndet zgjedhjen e Presidentes së Greqisë: Historike, tashmë marrëdhëniet mes dy vendeve do zhvillohen më tej

spot_img

Lajme të ngjashëm

3a9460ab5ccae9fe4aa9a4102e41449e

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur zgjedhjen e presidentes së Greqisë Ekaterini Sakelaropulu.

Përmes një statusi në ‘Facebook’, Meta i ka uruar asaj suksese në këtë post shumë të rëndësishëm.

Sipas kreut të shtetit, tashmë marrëdhëniet e mira mes dy vendeve do të zhvillohen edhe më tej.

‘Përshëndes zgjedhjen historike të Presidentes së re të Republikës Helenike dhe i uroj asaj shumë suksese në këtë post shumë të rëndësishëm.

Mbetem i bindur se marrëdhëniet shumë të mira dhe tradicionale mes dy vendeve edhe dy popujve tanë do të zhvillohen edhe më tej në dobi të interesave dhe qëllimeve tona të përbashkëta, ku kontributi i Presidentes së Zgjedhur të Republikës Helenike, Znj. Katerina Sakellaropoulou, është i një rëndësie të veçantë’, shkruan Meta.

Kujtojmë që Ekaterini Sakelaropulu është e para grua në historinë e Greqisë, e  zgjedhur në postin e presidentes.

Ajo mori 261 vota pro, 61 më shumë se kërkon Kushtetuta, dhe 33 vota u absenuan.

Më shumë

spot_img