Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
31 %
9.3kmh
0 %
Hën
22 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Meta përkujton protestën e parë antikomuniste në Shqipëri: Kryengritja e Kavajës është mesazh i gjallë për rininë shqiptare që sot përballet me të keqen

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta ka përkujtuar protestën e parë antikomuniste në Shqipëri, kur të rinjtë e Kavajës në 26 mars 1990 marshuan rrugëve të qytetit me thirrjet “Lironi shokët tanë”, “Poshtë Diktatura”, “Liri-Demokraci”.

Sipas tij, kryengritja e Kavajës është një mesazh i gjallë për rininë shqiptare, që sot përballet me të keqen, që ka marrë peng të ardhmen europiane të Shqipërisë.

“Si në çdo 26 mars, përkujtojmë sot protestën e parë më të fuqishme antikomuniste në Shqipëri, pas dekadash terrori, shtypje dhe izolimi. E para protestë, kur të rinjtë e Kavajës, marshuan rrugëve të qytetit me thirrjet “Lironi shokët tanë”, “Poshtë Diktatura”, “Liri-Demokraci”.

Kryengritja antikomuniste e Kavajës është një mesazh i gjallë për rininë shqiptare, që sot përballet me të keqen, që ka marrë peng të ardhmen europiane të Shqipërisë.

Protesta është zemra e demokracisë për ata që nesër nuk duan të zgjohen në diktaturë”, shkruan Meta.

Si në çdo 26 mars, përkujtojmë sot protestën e parë më të fuqishme antikomuniste në Shqipëri, pas dekadash terrori,…

Posted by Ilir Meta on Friday, 26 March 2021

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img