Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Sht
14 °
Die
19 °
Hën
14 °
Mar
12 °
Mër
10 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Meta në Samitin “Nelson Mandela” në OKB: Të drejtat e njeriut, të rëndësishme për paqen dhe bashkëjetesën mes kombeve

Lajme të ngjashëm

Presidentin Ilir Meta theksoi rëndësinë e respektimit të të drejtave të njeritut si faktor kryesor për ruajtjen e paqes dhe bashkëjetesës mes kombeve, gjatë fjalimit të tij në Samitin e Paqes Nelson Mandela në selinë e Kombeve të Bashkuara.

Meta e mbylli fjalën e tij me një shprehje të aktivistit të famshëm të të drejtave të njeriut anti-aparteid, Nelson Mandela.

“Dua të theksoj se të drejtat e njeritu janë shumë të rëndësishme për ruajtjen e paqes dhe bashkëjetesës mes shoqërive. Na duhet promovimi i paqes dhe bashkëjetesa mes kombeve në bashkëpunim me njëra-tjetrën. Shqipëria e ka mbështetur këtë axhendë, në mënyrë që të ndalojmë konfliktet. T’i mohosh njerëzve të drejtat e tyre është të sfidosh vetë njerëzimin e tyre”, deklaroi Meta.

Më shumë