Tirana
scattered clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
100 %
1kmh
40 %
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
16 °
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Meta ktheu më 15 gusht ligjin për shtetësinë, Komisioni i Sigurisë i rrëzon dekretin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Sigurisë ka rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për shtetësinë.

Meta e ktheu në Kuvend ligjin për shtetësinë më 15 gusht.

Në arsyetimet e bëra nga Presidenti theksohet se për këtë ligj nuk ka pasur asnjë konsultim dhe se kriteret e përcaktuara kufizojnë jo vetëm kompetencën ekskluzive të Presidentit për dhënien e shtetësisë shqiptare, por cenojnë edhe të drejtat e subjekteve për të marrë shtetësinë shqiptare.

Ky ligj ngatërron konceptin e “fitimit” të shtetësisë shqiptare, si një e drejtë kushtetuese e patjetërsueshme e çdo njeriu që lind brenda territorit të Republikës së Shqipërisë.

Më shumë
spot_img
spot_img