Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
87 %
1kmh
0 %
Mar
20 °
Mër
20 °
Enj
22 °
Pre
21 °
Sht
19 °
E martë, 26 Tetor, 2021
spot_img

Meta kthen në Kuvend ligjin e mazhorancës për monedhën virtuale, ja arsyet që liston Presidenti

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3852e4e2f62e718faa2dc07bb0346172

Presidenti Ilir Meta kthen për rishqyrtim në Kuvend ligjin e miratuar më datë 21 maj 2020, “Për tregjet financiare të bazuara në teknologjinë e regjistrave të shpërndarë”, pasi sipas tij ky ligj ka nevojë për rregullime.

Në arsyetimin që shoqëron dokumentin për kthimin e ligjit për rishqyrtim, Meta thotë se Kuvendi duhet të ketë në vëmendje që ky ligj, duke mos përcaktuar mekanizma për parandalimin e shmangies fiskale, rrezikon të çojë në dëm të konsiderueshëm në financat e shtetit, në cenim të interesit publik.

“Kuvendi duhet të analizojë me kujdes në kushtet aktuale të ekonomisë së vendit tonë dhe në raport me kapacitetet për ushtrimin e kontrollit efektiv, të gjitha risqet që lidhen me paqëndrueshmërinë, natyrën e decentralizuar, kërcënimet e perceptuara ndaj sistemeve monetare aktuale dhe hapësirave që mund të krijohen për zhvillimin e aktiviteteve të paligjshme të pastrimit të parave përmes aktiviteteve tregtare virtuale”, vijon më tej arsyetimin e tij Presidenti Ilir Meta.

Dekreti Per Kthim Te Ligjit 66 by Newsbomb Albania on Scribd

Arsyet Per Kthim Te Ligjit 66 (1) by Newsbomb Albania on Scribd

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img