Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
0.5kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
34 °
E shtunë, 31 Korrik, 2021

Meta kërkoi që Teatri të mos kalojë nga Ministria në pronësi të Bashkisë, përfundon pas 12 orësh seanca në ‘Kushtetuese’, tërhiqet trupa gjykuese

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ka përfunduar pas 12 orësh seanca në Gjykatën Kushtetuese për kërkesën e Presidentit Ilir Meta për çështjen e Teatrit Kombëtar. 

Gjykata do të shpallë vendimin në një ditë tjetër të papërcaktuar ende, por burime paraprake bëjnë me dije se trupi gjykues është tërhequr për të marrë nesër një vendim përfundimtar.

Presidenti Meta ka kërkuar në Gjykatën Kushtetuese shfuqizimin e kalimit të pronësisë së Teatrit nga Ministria e Kulturës tek Bashkia Tiranë dhe shfuqizim të procedurës së kontratës për ndërtimin e godinës së re të Teatrit Kombëtar.

Bledar Dervishaj këshilltar ligjor i Presidentit u shpreh gjatë seancës së sotme se Kreu i Shtetit, e ktheu për ligjin për rishqyrtim, duke i parashtruar në fund të Dekretit që Kuvendi të marrë kohën e nevojshme derisa Kushtetuesja të bëhej funksionale. Këshilltari Ligjor i Presidentit në seancën e dytë ka nënvizuar se Presidenca ka kërkuar prova shtesë dhe ballafaqim me dëshmitare. 

Më shumë

spot_img
spot_img