Tirana
broken clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
5.1kmh
75 %
Hën
24 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Meta jep arsyet e kthimit në Kuvend të ‘Buxhetit 2021’: Nuk planifikon rritje të pensioneve e as të pagave të administratës publike

spot_img

Lajme të ngjashëm

82e61a14149e16d8fdc7231eb71b4d9d

Presidenti Ilir Meta ka dhënë sërish disa arsye se përse vendosi që të kthej mbrapsht “Buxhetin 2021”.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ai shkruan se ky buxhet nuk parashikon rritje të pagës për administratën publike dhe madje nuk reflekton as rritje të pensioneve.

“Buxheti 2021 nuk planifikon, AS INDEKSIM dhe AS RRITJE TË PAGËS për administratën publike, përveç arsimtarëve dhe punonjësve të shëndetësisë.

Buxheti 2021 NUK PLANIFIKON RRITJE REALE të PENSIONEVE, por vetëm indeksim të tyre në masën 2.5%”,- shkruan Meta.

Më shumë

spot_img