Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
29 %
4.6kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Meta e nis ditën me vargjet e Nolit: Shpërthyese sa herë tirania bëhet e padurueshme dhe revoltuese për mbarë popullin (VIDEO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b6d3bb1beffe6e083904375ab6e34d9e

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar ditën Botërore të Poezisë, përmes një postimi në rrjetet sociale.

Ai ka publikuar vargjet e paharrueshme të Fan Nolit “Anës Lumenjve”. Meta thekson në shkrimin e tij se vrulli shpërthyes i vargjeve të Nolit gjëmon me një forcë të jashtëzakonshme sa herë tirania, dhuna, shtypja, zullmet, padrejtësitë dhe aktet antikombëtare bëhen të padurueshme dhe revoltuese për mbarë popullin.

Postimi i plotë:

“Anës lumenjve”, një nga krijimet më të arrira të Fan Nolit, është padyshim një nga poezitë më popullore dhe më të dashura për çdo shqiptar të ndershëm e patriot të çdo epoke.

Vrulli shpërthyes i vargjeve të saj gjëmon me një forcë të jashtëzakonshme sa herë tirania, dhuna, shtypja, zullmet, padrejtësitë dhe aktet antikombëtare bëhen të padurueshme dhe revoltuese për mbarë popullin, “që nga Shkodra e gjer në Vlorë”.

Me rastin e Ditës Botërore të Poezisë, risjell sot disa nga vargjet e kësaj poezie, të interpretuara mjeshtërisht nga artisti ynë i madh Timo Flloko. 

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img