Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
4.1kmh
0 %
Die
28 °
Hën
33 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Meta dekoron bilbilin e këngës gjirokastrite Petrit Lulo me titullin “Mjeshtër i Madh”

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

aede0b51b7e99c50c29e2e5e6d9c1046

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar me titullin “Mjeshtër i Madh” këngëtarin e mirënjohur gjirokastrit Petrit Lulo.

“Në vlerësim të kontributeve të shquara në prezantimin e këngëve popullore shqiptare, veçanërisht atyre të krahinës së Jugut, duke spikatur si pasardhës i denjë i iso-polifonisë toske. Me mirënjohje ndaj këngëtarit popullor me zë të ëmbël e melodioz, kumbues e me timbër të pastër, i cili me këngët dhe vlerat e tij të veçanta të interpretimit, ka ngritur më lart madhështinë e kalasë së Argjiros”, thuhet në motivacionin e dhënies së titullit.

Në fjalën përshëndetëse të mbajtur në ceremoninë solemne të organizuar me këtë rast, në prani të familjarëve dhe personaliteteve të shquara të artit dhe muzikës, Presidenti Meta tha: “Të nderuar pjesëmarrës, kam kënaqësi të veçantë të vlerësoj sot një artist të madh, shumë të dashur e të vlerësuar nga publiku shqiptar, Petrit Lulo.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img