Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.6kmh
75 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
16 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Mesila Doda zbardh takimin me Yuri Kim: U diskutua lidhur me rëndësinë e marrëdhënieve strategjike të Shqipërisë me SHBA

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetarja e Grupit Parlamentar të PDIU-së, Mesila Doda ka zbardhur takimin e mbajtur në ambientet e Kryesisë së Kuvendit ditën e sotme me ambasadoren, Yuri Kim.

Përmes një postimi në “Facebook”, Doda bën me dije se gjatë takimit u diskutua lidhur me rëndësinë e marrëdhënieve strategjike të Shqipërisë me SHBA dhe rolin vendimtar që këto marrëdhënie kanë pasur në historinë e Shqipërisë.

Ndërkohë, Yuri Kim ka nënvizuar se SHBA ka qenë gjithmonë e angazhuar në rritjen e nivelit të demokracisë në vend, ku qytetarët të ndjehen të pushtetshëm dhe të përfshirë.

Postimi i plotë:

Mesila Doda takim me Ambasadoren Yuri Kim.

Sot në kryesinë e Kuvendit u takua kryetarja e grupit parlamentar për Demokraci dhe Integrim znj. Mesila Doda dhe Ambasadorja e SHBA, znj.Yuri Kim.

Në takim u diskutua lidhur me rëndësinë e marrëdhënieve strategjike të Shqipërisë me SHBA dhe rolin vendimtar që këto marrëdhënie kanë pasur në historinë e djeshme dhe të sotme të Shqipërisë.

Gjatë takimit u diskutua gjithashtu edhe mbi rolin e Parlamentit në integrimin e Shqipërisë, si edhe për situatën dhe nivelin e demokracisë në vend.

Znj. Doda nënvizoi rritjen e rolit monitorues dhe kontrollues të Parlamentit veçanërisht në situatën e sotme të hapjes së negociatave, ku është e nevojshme rritja e këtij roli dhe nevojën për një pakt kombëtar për integrimin, nga ana e të gjithë forcave politike në Shqipëri.

Ambasadorja Yuri Kim nga ana e saj nënvizoi se SHBA kanë qenë gjithmonë të angazhuar në rritjen e nivelit të demokracisë në vend, ku qytetarët duhet të ndjehen të pushtetshëm dhe të përfshirë.

Më shumë
spot_img
spot_img