Hapësire reklamuese

Politikë

Mesazhi i Mitsotakis për Ramën për çështjen “Beleri”

Shkruar nga Newsbomb
Mesazhi i Mitsotakis për Ramën për çështjen

Pas përfundimit të Samitit Kyriakos Mitsotakis publikoi dhjetë foto dhe njëra prej tyre ishte me Edi Ramën.

Kryeministri grek ka dërguar mesazhe të qarta për çështjen e zgjerimit lidhur me çështjen Beleri, i cili mbetet i burgosur edhe pse është zgjedhur kryetar i Bashkisë Himarë.

Mitsotakis tha se Fredi Beleri është zgjedhur ligjërisht kryetar i Bashkisë Himarë dhe për këtë arsye ai duhet të betohet.

“Greqia ka qenë gjithmonë protagoniste në mbështetjen e perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor. Kjo qasje ka rregulla të caktuara, është një proces ku çdo vend vlerësohet individualisht për progresin që bën në një sërë çështjesh, duke përfshirë çështjet e sundimit të ligjit.

Dhe për ne kjo çështje e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës Fredi Beleri është në thelb një çështje e shtetit ligjor. Nuk është vetëm një dallim dypalësh mes Greqisë dhe Shqipërisë. Dhe ajo që ne kërkojmë është e qartë. Për të njohur që Fredi Beleri u zgjodh ligjërisht kryetar bashkie. Ne nuk ndërhyjmë në punën e drejtësisë shqiptare, por nuk ka pasur zgjedhje, të cilat Fredi Beleri i ka fituar dhe ai nuk mund të marrë detyrën dhe aktualisht ndodhet në burg, pasi ndaj tij janë në pritje disa akuza.

Pra këto gjëra janë shumë të qarta nga ana jonë dhe ne presim që të gjejmë një mënyrë për të zgjidhur këtë problem, në mënyrë që vullneti i qytetarëve të Himarrës të respektohet. Pra, ne ende po punojmë që kjo çështje të zgjidhet dhe që Shqipëria të dëshmojë gjithashtu se në një çështje vendimtare që është respekti i pakicave kombëtare, ajo ka ndërmarrë hapat e nevojshëm që ne të gjithë kërkojmë nga një vend që dëshiron të fillojë negociatat e anëtarësimit. me Bashkimin Evropian”, tha ai.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese