Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
28 %
4.1kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
36 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Mesazhi i Dom Gjergj Metës në protestën për të miturën që u përdhunua në Mirditë: Të rinjtë duhet të respektojnë liritë dhe trupin e tjetrit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ipeshkvi i Dioqezës së Rrëshenit Dom Gjergj Meta, i cili mori pjesë sot në protestën ndaj përdhunimit të 15 vjeçares nw Mirditw, tha se i wshtw bashkuar këtij marshimi për të krijuar një perspektivë ndryshe për vajzat dhe gratë.

Ai u shpreh se duhet bërë një punë e përditshme me të rinjtë, në mënyrë që të kenë respekt për liritë dhe trupin e tjetrit.

“Ne si dioqezë i jemi bashkuar kësaj nisme me gjithë zemër dhe shpresojmë që të jetë një mesazh sensibilizues. Me faktet konkrete shpresojmë të merret shteti për atë çfarë ka ndodhur. Dalja jonë këtu do të hapë perspektivën, të krijojmë ambiente, vende, një edukim sa më mbrojtës për personat në nevojë, sidomos fëmijët, gratë, adoleshentët dhe personat me aftësi ndryshe. Dhuna e çfarëdo lloji, sidomos ajo seksuale mos të përsëritet më. Ky është mesazhi që ne duam të japim sot, jemi këtu me praninë tonë, fatkeqësisht do të thoja që shpesh herë zgjohemi kur ndodhin gjërat, por duhet bërë një punë e përditshme, me këta të rinj, që të kenë respekt për njëri-tjetrin. Të respektosh trupin e tjetrit, vullnetin e tjetrit, lirinë e tjetrit, dhe të dobëtit aq më tepër kur bëhet fjalë për të mitur”, u shpreh Dom Gjergj Meta.

Më shumë

spot_img
spot_img