Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
31 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Mes thirrjeve “Allahu Akhbar” talibanët ekzekutojnë 22 ushtarë afganë të paarmatosur

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ushtarët telebanë kanë ekzkeutuar 22 anëtarë të Njësisë së Forcave Speciale Afgane, të cilët ishin të paarmatosur.

Ekzekutimi i tyre është publikuar në rrjet dhe në video shihet qartë momenti kur ushtarët telebanë i kërkonin atyre të dorëzoheshin.

Në momentin që ata dolën nga vendi ku po strehoeshin dhe duket qartë që ishin të paarmatosur  vërshuan plumbat drejt tyre mes thirrjeve “Allahu Akhbar”.

Sipas mediave të huaja bëhet e ditur se viktimat ishin anëtarë të nëj njësie të Forcave Speciale Afgane.

Kjo ngjarje ka ndodhur më 16 qershor në qytetin Daëlat Abad në pronvincën Faryab, afër kufirit të Afganistanit me Turkmenistanin.

Videot e publikuara tregojnë trupat afgane të cilat pas një beteje të ashpër për të mabjtur qytetin i mbaruan munucionet dhe u rrethuan nga luftëtarët talibanë.

Vrasja e ushtarëve qëndron në kontrast të plotë me përpjekjet e Talibanëve për të treguar se po pranojnë dorëzimin e ushtarëve dhe në disa raste duke i paguar ata që të shkojnë në shtëpi, pasi bën fitime territorial në të gjithë Afganistanin.

Më shumë

spot_img
spot_img