Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
37 %
0.5kmh
0 %
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
27 °
Mar
30 °
E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

Mes tensioneve, presidenti i Finlandës telefonon Putin: Do kërkojmë anëtarësimin në NATO

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Finlandës Sauli Niinistö ka telefonuar homologun e tij rus Vladimir Putin dhe i ka thënë se në ditët në vijim do të kërkojnë anëtarësimin në NATO.

Lajmin e ka bërë me dije zyra e presidentit, teksa shkruan se biseda ka qenë e qetë.

“Gjatë bisedës telefonike të iniciuar nga Finlanda, Presidenti Niinistö i tha Presidentit Putin se sa në thelb kërkesat ruse në fund të vitit 2021 që synojnë parandalimin e vendeve nga anëtarësimi në NATO dhe pushtimi masiv i Rusisë në Ukrainë në shkurt 2022 kanë ndryshuar mjedisin e sigurisë në Finlandë”, thuhet në deklaratë.

“Biseda ka qenë e drejtpërdrejtë dhe e drejtpërdrejtë dhe është zhvilluar pa acarime. Shmangia e tensioneve u konsiderua e rëndësishme”, thuhet në njoftim.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img