Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
35 %
6.2kmh
0 %
Hën
19 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Merret vendimi për kundërshtarin e Putin, çfarë vendosi gjykata për Alexei Navalny

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

23c81e53b2d9cf70d93d1a2f1e2e50b9

Një gjykatë në Moskë ka hedhur poshtë thirrjet për të liruar Alexei Navalny nga burgu.  

Navalny do të qëndrojë në burg deri në një seancë dëgjimore për lirim me kusht javën e ardhshme ku ai mund të dërgohet në një koloni penale për aq kohë sa tre vjet e gjysmë. Ai u arrestua kur u kthye në Rusi këtë muaj pas një përpjekje të dyshuar për helmim nga FSB që e la atë të luftonte për jetën e tij.

Kremlini duket i gatshëm t’i japë liderit të opozitës një dënim të gjatë me burg, pavarësisht protestave në mbështetje të tij dhe një valë dënimi ndërkombëtar kundër arrestimit të tij. Joe Biden e ngriti çështjen gjatë thirrjes së tij të parë telefonike si president i SHBA me Vladimir Putin, dhe udhëheqës të tjerë kanë folur gjithashtu rreth çështjes.

Hetuesit rusë gjithashtu vazhduan shënjestrimin e ndihmësve të Navalny përpara protestave të mëtejshme të planifikuara për këtë të Dielë. Të enjten Leonid Volkov, një këshilltar i Navalny, u akuzua për vendosjen e rusëve të mitur në rrezik pasi regjistroi një video që bën thirrje për të rinjtë rusë të vijnë në protesta.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img