Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Merret vendimi: KLGJ-ja largon Ardian Dvoranin si gjyqtar në Gjykatën e Lartë, ikën edhe si kryetar i KED-së

spot_img

Lajme të ngjashëm

8bee9d29b72d9d4d3ac8156b1345af43

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur mbarimin e mandatit të Ardian Dvorani, si gjyqtar në Gjykatën e Lartë, rrjedhimisht edhe nga drejtimi i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Mësohet se anëtaret kanë vendosur me 6 vota pro përfundimit të mandatit ndersa 3 prej tyre kanë qenë kundër.

Me largimin e Dvoranit, bëhet me dije se në krye të KED do të jetë Vitore Tusha. 

Më herët, gjatë mbledhjes relatorja e çështjes Marcela Shehu gjatë seancës u shpreh se qendrimi në detyrë mbi afate cenon dhe vë në rrezik parimet e kushtetutës.

Ndërsa anëtari tjetër Alban Toro ka deklaruar se Këshilli duhet të shprehet, të konstatojë mbarimin e detyrimit të Dvoranit për të qëndruar në Gjykatën e Lartë.

Sakaq edhe Brikena Ukperaj është shprehur kundër largimit të Dvoranit, duke theksuar se detyrimi i tij për të qendruar në Gjykatën e Lartë nuk ka mbaruar.

Sipas Ukperajt, në asnjë despozitë nuk gjen parashikimin që Dvorani don të zëvendësohet nga një anëtarë i dytë apo i tretë.

Kujtojmë që më herët, ka qenë presidenti Ilir Meta që i ka kërkuar KLGJ dhe Gjykatës së Lartë, të shpallin përfundimin e mandatit të gjyqtarit Dvorani.

Më shumë

spot_img