Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.6kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
E martë, 27 Korrik, 2021

Merret peng gazetari i BBC-së, media ndërkombëtare bën thirrje për gjetjen e tij në Myanmar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

77aaceefc45909ab0b3f0f6c8c70906b

Një reporter i medias ndërkombëtare BBC është ndaluar në Mianmar ndërsa vazhdojnë përplasjet midis forcave të sigurisë dhe protestuesve.

Aung Thura u mor nga burrat me rroba të thjeshta ndërsa raportonte përpara një gjykate në kryeqytet, Nay Pyi Taw.

BBC tha në një deklaratë se ishte jashtëzakonisht e shqetësuar dhe u bëri thirrje autoriteteve për të ndihmuar në gjetjen e tij.

Të paktën tetë persona raportohet të kenë vdekur në protestat më të fundit, të cilat u zhvilluan në disa qytete.

Aung Thura u mor me një reporter tjetër, Than Htike Aung, i cili punon për organizatën lokale të lajmeve Mizzima. Licenca e operimit të Mizzima u revokua nga qeveria ushtarake në fillim të këtij muaji.

Burrat që ndaluan gazetarët arritën me një furgon në mesditë dhe kërkuan t’i shihnin. Që atëherë BBC nuk ka qenë në gjendje të kontaktojë Aung Thura.

“BBC merr shumë seriozisht sigurinë e të gjithë stafit të saj në Mianmar dhe ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të gjetur Aung Thura”,- tha kompania në një deklaratë.

“Ne i bëjmë thirrje autoriteteve të ndihmojnë në gjetjen e tij dhe të konfirmojnë se ai është i sigurt. Aung Thura është një gazetar i akredituar i BBC me shumë vite përvojë raportimi duke mbuluar ngjarjet në Nay Pyi Taw”,- thuhet më tej.

Dyzet gazetarë janë arrestuar që nga një grusht shteti ushtarak në 1 Shkurt, i cili pa ndalimin e udhëheqësve civilë të zgjedhur përfshirë Aung San Suu Kyi. Gjashtëmbëdhjetë janë ende në paraburgim dhe ushtria ka hequr licencat e pesë kompanive mediatike.

Më shumë

spot_img
spot_img