Tirana
broken clouds
18 ° C
18 °
18 °
68 %
4.6kmh
75 %
Sht
17 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
18 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Merr fund “vuajtja” nga Covid, edhe tre ditë dhe ky shtet arrin imunitetin e tufës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Të hënën Britania do të arrijë imuinitetin e qytetarëve nga Covid-10. 74% e popullsisë do të jetë e mbrojtur nga virusi dhe sipas ministrit britanik të Shëndetësisë çdo personi të rritur në Britani  deri në fund të korrikut do u ofrohet vaksina e Covid.

Sipas shkencëtarëve  do të arrijë këtë të hënë imunitetin e tufës ç’ka nënkupton se 74 për qind e popullsisë do jetë e mbrojtur nga infektimi me koronavirus.

Imuniteti i tufës ndodh kur një sëmundje infektive ndalon natyralisht përhapjen e saj në radhët e popullsisë pasi shumica e banoreve janë të mbrojtur ndaj kësaj sëmundje.

Sipas Prof Karl Friston deri më tani “mbi 50 përqind e të rriturve janë vaksinuar, rreth 42 përqind e njerëzve tashmë janë ekspozuar ndaj virusit dhe rreth 10 përqind kanë imuniteti paraprak.”

Britania mund të heqe të gjitha masat e kufizimit dhe të kthehet në normalitet të plotë më 21 qershor. Sipas Boris Johnson duke filluar nga dita e hënë  pas një beteje të gjatë në Britani do të lehtësohen masat anti-Covid.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img