Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
41 %
3.1kmh
40 %
Hën
25 °
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
25 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

Merkel kundër ligjit hungarez dhe del pro LGBTQI: Fëmijët duhet të mësojnë për seksualitetin…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka deklaruar se ligji hungarez që ndalon përmbajtjen arsimore LGBTQ (homoseksual, lesbik, biseksual dhe transseksual) për fëmijët është i “gabuar”.

“Në bazë të asaj se si unë e kuptoj politikën, ky ligj është i gabueshëm”, tha Merkel.

Sipas Merkelit, ligji “ndikon në lirinë e arsimit dhe në aspektin politik ajo e kundërshton atë”.

Ligji u ndalon fëmijëve dhe të rinjve librat, filmat dhe përmbajtjet tjera, që flasin për seksualitet tjetër, përveç heteroseksualitetit, ndërsa ligji zbatohet edhe për reklamat, raporton REL.

Më herët, presidentja e KE, Ursula von der Leyen, e ka dënuar ligjin duke e quajtur atë një “turp” që është në kundërshtim me vlerat e BE-së.

“Unë do të përdor kompetencat e komisionit për të siguruar që të garantohen të drejtat e të gjithë qytetarëve të BE-së”, ka deklaruar Von Der Leyen.

Më shumë

spot_img