Hapësire reklamuese

Rajoni

Kancelarja gjermane Merkel: Jo lehtësim borxhi për Greqinë

Shkruar nga Newsbomb

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka përjashtua mundësinë e anulimit të borxheve të Greqisë, duke thënë se tashmë bankat dhe kreditorët kanë bërë shkurtime të konsiderueshme.

Një nga premtimet e partisë të majtë Syriza, ishte shkurtimi përgjysëm i borxhit ndërsa ministri i financave greke tha se “treshja” globale që mbikqyr borxhin grek është një “treshe e kalbur”.

Por Merkel u shpreh për “Hamburger Abendblatt” se ajo ende dëshiron që Greqia të qendrojë në eurozonë. Ajo tha: “Thashmë ka patur falje borxhi vullnetare nga kreditorë privatë. Bankat tashmë i kanë ulur miliarda borxhit grek”.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese