Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Mër
37 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
33 °
Die
32 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Mendohet se ka ardhur në Shqipëri, gjithçka që duhet të dimë për variantin Covid të Afrikës së Jugut

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0ed6e322a7754567bd77fe180ae097cf

Shkencëtarët kanë rënë dakord që kërkohet më shumë hulumtim në nivelin e mbrojtjes që ofron vaksina e Oxfordit kundër variantit të Afrikës së Jugut, por disa shprehen të brengosur për gjetjet paraprake.

Rezultatet duket se konfirmojnë teoritë se mutacionet e vërejtura në Afrikën e Jugut do të lejojnë transmetimin e vazhdueshëm të virusit në popullatat e vaksinuara.

Sidoqoftë, studimi nuk siguroi qartësi nëse vaksina ishte efektive kundër sëmundjes së rëndë të shkaktuar nga mutacioni i Afrikës së Jugut B.1.351, duke pasur parasysh që pjesëmarrësit në provë kishin një moshë mesatare 31 vjeç dhe vlerësoheshin me rrezik të ulët nga një rezultat i tillë.

Afrika e Jugut ndërkohë ka pezulluar shpërndarjen e vaksinës së krijuar nga Britanikët për stafin e kujdesit shëndetësor pas rezultateve, të cilat ende nuk janë rishikuar nga kolegët.

Çfarë dimë për variantin e ri?

B.1.351 mendohet të jetë aq e transmetueshme sa varianti që u identifikua për herë të parë në Kent.

Fillimisht e zbuluar në mostrat e shtupave të Afrikës së Jugut nga tetori i vitit 2020, ajo ka marrë një seri mutacionesh të dukshme në proteinën e saj kulmore, pjesën e virusit përgjegjës për lidhjen dhe hyrjen në qelizat njerëzore.

Kjo përfshin mutacionin E484K, i cili ndryshon formën e proteinës në një mënyrë që e bën atë më pak të njohur për sistemin imunitar të trupit.

Si rezultat, varianti i Afrikës së Jugut është i aftë të shmangë pjesët e përgjigjes imune të shkaktuar nga vaksinimi ose infeksioni natyror.

Vaksinat që janë aprovuar deri më sot janë akoma të afta të ofrojnë mbrojtje kundër B.1.351, por analiza dhe studime të ndryshme gjyqësore kanë sugjeruar që ato mund të mos jenë aq efektive.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img