Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
42 %
1.5kmh
0 %
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Menaxherja e Programit të Vaksinimit në ISHP: Deri në fund të shkurtit do të vaksinohen 20 mijë persona, ja kush përjashtohet nga vaksinimi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7c580afe494d7fa28815ca57ddb8519d

Menaxherja e Programit të Vaksinimit në Institutin E Shëndetit Publik, Erida Nelaj, ëhstë shprehur se deri në fund të muajit shkurt në Shqipëri pritet të vaksinohen rreth 20 mijë persona me vaksinën kundër koronavirusit.

Fillimisht vaksinën do ta marrin mjekët dhe infermierët që janë në frontin e parë të betejës me COVID-19, ndërs amë pas do të vaksinohen të moshuarit në qendrat rezidenciale dhe stafi që u shërben.

Vaksina do të jetë falas dhe mund ta kryejnë edhe ata që e kanë kaluar koronavirusin, ndërsa gratë shtatzëna dhe fëmijët nën 16 vjeç e kanë të ndaluar.

“Në të gjitha rekomandimet nuk sugjerohet të bëhet një test nëse e ke kaluar apo ke antitrupa sepse ky është virus i ri dhe nuk dihet sa gjatë mund të mbajë kjo mbrojtje. Rekomandimet janë që pavarësisht se nëse e kanë kaluar apo jo mirë është që të vaksinohen”, u shpreh Nelaj në Abc News.

“Ka një listë të produkteve për të cilët mund të jenë alergjikë që do të përjashtohen. Është e rëndësishme që vaksinimi të bëhet në ambiente të hapura”, tha më tej ajo.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img