Hapësire reklamuese

Rajoni

Meloni shkon në Serbi për të hapur fabrikën e automjeteve Fiat Panda elektrike

Shkruar nga Newsbomb
Meloni shkon në Serbi për të hapur fabrikën e automjeteve

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha të dielën se pret që prodhuesi i automjeteve Stellantis (STLAM.MI) të prodhojë një makinë elektrike të Fiat Panda në qytetin qendror Kragujevac.

Vuçiç, i cili foli pas takimit me kryeministren italiane Giorgia Meloni, nuk dha ndonjë datë specifike për nisjen e prodhimit. Vuçiç tha se prodhimi i Pandas elektrike do të rriste tregtinë midis Italisë dhe Serbisë me mbi 4.6 miliardë euro në vit. Gjenerata aktuale e Fiat Panda është ndërtuar afër Napolit në Itali dhe modeli i ri pritet rreth mesit të vitit 2024.

Stellantis, i krijuar në vitin 2021 përmes bashkimit të PSA të Francës dhe Fiat Chrysler, dhe qeveria serbe në vitin 2022 nënshkruan një marrëveshje prej 190 milionë eurosh për të prodhuar automjete elektrike në fabrikën e Kragujevacit, e cila më parë prodhonte modelin Fiat 500L.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese