Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Melania Trump mesazh emocionues për popullin amerikan: Donaldi dhe unë përfundojmë kohën tonë në Shtëpinë e Bardhë (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

f9b6de9da8c0c9197fd5a2d96d7a5bd4

Ndryshe nga bashkëshorti i saj, Donald Trump që nuk e pranoi humbjen në zgjedhjet presidenciale, Zonja e Parë e Amerikës, Melania Trump duket se e ka marrë me sportivitet disfatën.  

Ditën e sotme, përmes një video në rrjetet sociale, Melania ka dhënë mesazhin e lamtumirës nga Shtëpia e Bardhë.

Mesazhi i plotë: 

“Miqtë e mi amerikanë,

Ka qenë nderi më i madh i jetës sime të shërbej si Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara. Unë jam frymëzuar nga amerikanë të pabesueshëm në të gjithë vendin tonë të cilët ngrejnë bashkësitë tona përmes mirësisë dhe guximit, mirësisë dhe hirit të tyre. Katër vitet e kaluara kanë qenë të paharrueshme. Ndërsa Donald-i dhe unë përfundojmë kohën tonë në Shtëpinë e Bardhë, mendoj për të gjithë njerëzit që kam marrë në shtëpi në zemrën time dhe historitë e tyre të pabesueshme të dashurisë, patriotizmit dhe vendosmërisë. Unë shoh fytyrat e ushtarëve të rinj të guximshëm që më kanë thënë me krenari në sytë e tyre sa duan ti shërbejnë këtij vendi. Për çdo anëtar të shërbimit dhe për familjet tona të pabesueshme ushtarake. Ju jeni heronj dhe gjithmonë do të jeni në mendimet dhe lutjet e mia. Unë mendoj për të gjithë anëtarët e zbatimit të ligjit që na përshëndesin kudo që shkojmë. Në çdo orë të çdo dite, ata qëndrojnë roje për të mbajtur të sigurt komunitetet tona, dhe ne jemi përgjithmonë borxhlinj ndaj tyre. Jam emocionuar nga fëmijët që kam vizituar në spitale dhe qendra humanitare. Edhe ndërsa luftojnë sëmundje të vështira ose përballen me sfida, ato sjellin një gëzim të tillë për këdo që takojnë.

Mbaj mend nënat që kanë luftuar sëmundjen e varësisë nga drogërat dhe kanë kapërcyer vështirësi të jashtëzakonshme për dashurinë ndaj fëmijëve të tyre. Unë jam frymëzuar nga kujdestarët e përkushtuar të foshnjave të lindura me sindromën e “Abstinencës Neonatale” dhe komunitetet që u japin këtyre fëmijëve mbështetjen dhe kujdesin e duhur për t’u rritur. Kur mendoj për këto përvoja kuptimplota, jam përulur që pata mundësinë të përfaqësoja një komb me njerëz kaq të mirë dhe bujarë. Ndërsa bota vazhdon të përballet me pandeminë Còvìd-19,unë falënderoj të gjithë infermierët, mjekët, profesionistët e kujdesit shëndetësor, punëtorët e prodhimit, shoferët e kamionëve dhe kaq shumë të tjerë që po punojnë për të shpëtuar jetë. Ne ndjejmë dhimbje për familjet që kanë humbur një të dashur për shkak të pandemisë. Çdo jetë është e çmuar, dhe unë i kërkoj të gjithë amerikanëve që të kenë kujdes dhe mendje të shëndoshë për të mbrojtur të prekshmit ndërsa miliona vaksina tani po shpërndahen. Në mes të kësaj vështirësie, ne kemi parë që më e mira e Amerikës shkëlqen. Studentët kanë bërë karta dhe u kanë shpërndarë ushqime të moshuarve. Mësuesit kanë punuar dy herë më shumë për të mësuar fëmijët tanë. Familjet janë bërë bashkë për të siguruar vakte, pajisje, komoditet për të gjithë ata që kanë nevojë. Duajeni gjithçka që bëni, por gjithmonë mbani mend se dhuna nuk është kurrë përgjigjja dhe nuk do të justifikohet kurrë. Kur erdha në Shtëpinë e Bardhë, reflektova mbi përgjegjësinë që kam ndjerë gjithmonë si nënë për të inkurajuar, dhënë forcë dhe për të mësuar vlera mirësie. Është detyra jonë si të rritur dhe prindër të sigurojmë që fëmijët të kenë mundësitë më të mira për të bërë jetë të shëndetshme. Pasioni për të ndihmuar fëmijët të kenë sukses do të nxisë iniciativën time të politikës si Zonja e Parë. Ndërsa i them lamtumirë rolit tim si Zonjë e Parë, është shpresa ime e sinqertë që çdo amerikan do të bëjë pjesën e vet për të mësuar fëmijët tanë se çfarë do të thotë të jesh më i miri. Unë u kërkoj prindërve të edukojnë fëmijët tuaj për heronjtë e guximshëm dhe vetëmohues, të cilët punuan dhe sakrifikuan për ta bërë këtë vend vendin e të lirëve. Dhe të udhëheqësh me shembull dhe të kujdesesh për të tjerët në komunitetin tënd.

Premtimi i këtij Kombi na përket të gjithëve ne. Mos harroni integritetin dhe vlerat tuaja. Përdorni çdo mundësi për të treguar konsideratë për një person tjetër dhe për të ndërtuar zakone të mira në jetën tuaj të përditshme.Në të gjitha rrethanat, unë kërkoj që çdo amerikan të jetë ambasador i “Be Best”. Të përqendrohemi në atë që na bashkon. Të ngrihemi mbi atë që na ndan. Të zgjedhësh gjithmonë dashurinë ndaj urrejtjes, paqen mbi dhunën dhe të tjerët para vetes. Së bashku, si një familje kombëtare, ne mund të vazhdojmë të jemi drita e shpresës për brezat e ardhshëm dhe të vazhdojmë trashëgiminë e Amerikës për ngritjen e kombit tonë në lartësi më të mëdha përmes frymës sonë të guximit, mirësisë dhe besimit. Asnjë fjalë nuk mund të shprehë thellësinë e mirënjohjes sime për privilegjin që kam shërbyer si Zonja juaj e Parë. Për të gjithë njerëzit e këtij vendi: Ju do të jeni në zemrën time përgjithmonë. Faleminderit! Zoti ju bekoftë dhe Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës!”, ka thënë zonja Trump.  

Më shumë

spot_img