Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
39 %
3.1kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
24 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

MEGA-OPERACIONI ‘Ndragheta’, sekuestrohet mbi 1 TON drogë me vlerë 260 milion euro

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

30d8befca5a741ebe2c49c6ad5b3ab62

Policia italiane ka kapur mbi 1,300 kg kokainë në portin e Gioia Tauro.

Droga u identifikua në tre operacione të veçanta, të koordinuara nga prokurori i Reggio Calabria Giovanni Bombardieri dhe nga ndihmësi Gaetano Paci.

Nëse trafikantët e drogës do të kishin rikuperuar kokainën me cilësi të pastër, ajo do të ishte prerë deri në katër herë dhe do të kishte përmbytur sheshet e gjysmës së Evropës, duke fituar “Ndrangheta” të ardhura prej rreth 260 milion euro.

Sipas mediave italiane, droga u identifikua si pjesë e punës për të luftuar trafikimin ndërkombëtar të drogës të kryer nga financuesit e komandës provinciale dhe nga zyrtarët anti-mashtrim të Zyrës Doganore. Kokaina u gjet me ndihmën e skanerëve të sofistikuar të furnizuar në Agjencinë Doganore.

Substanca ishte fshehur në tre kontejnerë. Dy nga këta, të ngarkuar me kafe dhe mish të ngrirë, ishin larguar nga Brazili, ndërsa i treti, i ngarkuar me fruta ekzotike, ishte nga Ekuadori.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img