Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
48 %
3.6kmh
0 %
Sht
27 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Mega-operacioni malazez ‘Kurthi’ me 24 të arrestuar, u sekuestruan 500 kg kanabis, para, armë dhe skaf (DETAJE)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2cc22491c2ff8af33c9e8892aaa5f682

Policia malazeze ka përfunduar me sukses një super operacion me 24 të arrestuar, me tyre dhe shqiptarë, të cilët mendohet se janë drejtuesit e grupi.

Ata akuzohen si organizatorë dhe anëtarë të një organizate kriminale që trafikonte sasi të mëdha marijuane nga Shqipëria përmes territorit të Malit të Zi, në vendet e rajonit dhe më tej në vendet e Bashkimit Europian.

Gjatë kontrollit, u gjetën dhe konfiskuan pesë automjete, një skaf, një pistoletë, një pushkë gjuetie,  një peshore për matje precize, para, disa telefona dhe karta SIM. Operacioni i koduar “Kurth” është rezultat i një hetimi 10-mujor nga policia në bashkëpunim me prokurorinë si dhe me shërbimet e partnerëve ndërkombëtarë.

““Në hetimin e deritanishëm, duke prerë rrugët e kontrabandës të përdorura nga anëtarët e këtij grupi kriminal në 11 konfiskime individuale, u gjet dhe sekuestrua gjysmë ton marijuanë. I njëjti grup akuzohet për kontrabandë të dy ton e gjysmë marijuanë. U privuan nga liria: S.U, A.K, I.LJ., M.R, D.K, B.I, A.M, I.K, D.D, S. EN, N.V, M.K, P.K, të gjithë nga Ulqini, si dhe I.P, B.P, T.P, R.K, S.V, S.M, P.D nga Nikshiq, R.P nga Podgorica dhe N.V nga Tivari”, thuhet në njoftimin e policisë.

Në 3 nëntor të këtij viti u kapën 2.6 ton kanabis në një kamion në Podgoricë. Kamioni u ngarkua në një magazinë në Lushnjë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img