Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
1kmh
75 %
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Mediu dhe Yuri Kim takim “kokë më kokë”, zbulohet se për çfarë diskutuan

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara, ditën e sotme në Kryesinë e Kuvendit zhvilloi një takim me kryetaren e grupit Parlamentar të PDIU-s, Melisa Dodën dhe më pas me kreun e Partisë Republikane, Fatmir Mediun.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Mediu ka bërë me dije se në fokus të këtij takimi ka qenë shqetësimi i ambasadës amerikane në lidhje me financimin rus të partive politike në Shqipëri.

Gjithashtu, Mediu shton se u diskutua dhe mbi rolin e rëndësishëm të opozitës për pasjen e një demokracie funksionale, si dhe nevoja e bashkëpunimit me NATO-n në përballimin e sulmeve kibernetike.

POSTIMI I PLOTË: 

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu zhvilloj nje takim pune në ambientet e Kuvendit të Shqipërisë me Ambasadoren Amerikane në Tiranë Yuri Kim dhe sekretarin Michael Ball.

Ambasadorja Amerikane prezantoi shqetësimin për ndikimet Ruse në financimin e partive politike.

Në takim u ra dakord për rëndësinë e financimit transparent të partive politike dhe shmangien e ndikimit të aktorëve të huaj në zgjedhjet dhe politikën shqiptare.

Po ashtu bashkëbiseduesit ranë dakord për nevojën e një demokracie funksionale si dhe rolin e rëndësishëm të opozitës.

Mediu e informoi Ambasadoren Kim dhe z Ball, për vizitën e deputetëve shqiptar të grupit IPAC në SHBA me ftesë të senatorëve amerikanë Menendez dhe Rubio.

Sulmi kibernetik nga Irani ka nevojë për përgjegjësinë dhe angazhimin e fortë të institucioneve shqiptare si dhe domosdoshmërinë për të bashkëpunuar dhe kordinuar me NATO dhe SHBA.

Më shumë
spot_img
spot_img