Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
71 %
1.2kmh
74 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
21 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Mediat zbulojnë sistemin që MASHTRON numrin real të rasteve me Covid-19, Prokuroria në Athinë nis HETIMET

spot_img

Lajme të ngjashëm

b8390da06e1c9958aa1bca10d2178ce0

Prokuroria në Athinë ka nisur një hetim ndaj Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Greqisë (EODY) për mashtrim mbi numrin real të rasteve me Covid-19.

Hetimet nisën pas raportimeve në media se u krijua një sistem paralel për regjistrimin e rasteve të koronavirusit që mashtron mbi numrin real të rasteve.

Mësohet se organi i akuzës ka kërkuar një raport paraprak në mënyrë që të hetojë vlefshmërinë e ankesave që rezultuan në regjistrimin e pasaktë të numrit të njerëzve që janë gjetur të jenë pozitivë për koronavirusin.

Lajmi doli në dy revista greke, të cilat raportuan se EODY kishte krijuar një sistem regjistrimi paralel me një kompani private “dhe si pasojë, Komiteti i Sëmundjeve Infektive informohet me një vonesë prej të paktën një javë për numrin real dhe total të pacientëve ”.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img