Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
52 %
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
13 °
E martë, 29 Nëntor, 2022

Mediat serbe: Dhjetë vende të gatshme për të tërhequr njohjen e Kosovës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Disa vende në Afrikë dhe Lindjen e Mesme mund të rishqyrtojnë vendimin e tyre të mëparshëm dhe janë gati që të tërheqin njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Sipas mediave serbe vendet perëndimore, të përforcuara nga Turqia, kanë filluar të lobojnë në të gjithë botën për njohjen e Kosovës.

Kështu shkruan portali serb ‘Politika‘, ku dhjetë vende janë gati të tërheqin vendimet e tyre për njohjen e Kosovës nëse Prishtina fillon procesin e rinjohjes.

Këto janë garanci shumë të forta që këto vende i kanë dhënë Beogradit. Edhe pse zyrtarisht nuk thuhet se për cilat vende bëhet fjalë, kryesisht për shkak të presionit ndaj të cilëve do të ekspozoheshin për shkak të këtij vendimi nga Shtetet e Bashkuara, supozohet se këto janë vende nga Afrika dhe Azia.

Së fundmi presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha se nëse dikush merr një vendim për njohjen e Kosovës si të pavarur, Serbia do të fillojë menjëherë një fushatë për tërheqjen e njohjes.

Ndërkohë, Prishtina dhe Beogradi po ndjekin një politikë të jatshme aktive, Ministri i Jashtëm serb Nikola Selakoviç vizitoi Baku javën e kaluar, ku pas një takimi me Presidentin Azerbajxhan Ilham Aliyev ai deklaroi se “Serbia dhe Azerbajxhani kanë marrëdhënie të jashtëzakonshme të lidhura me Marrëveshjen Strategjike.

“Partneritet”, si dhe një angazhim i përbashkët ndaj vlerave të asaj që është e drejta ndërkombëtare, dhe mbështetje për integritetin territorial dhe sovranitetin e dy shteteve “.

Ministri i Jashtëm i Azerbajxhanit Ceyhun Bajramov gjithashtu tha se Baku respekton parimet e së drejtës ndërkombëtare, duke respektuar integritetin territorial dhe kufijtë e njohur ndërkombëtarisht.

Më shumë
spot_img
spot_img