Tirana
broken clouds
19.1 ° C
19.1 °
19.1 °
60 %
3.3kmh
75 %
Enj
19 °
Pre
21 °
Sht
15 °
Die
20 °
Hën
25 °
E enjte, 13 Maj, 2021
spot_img

Mediat ruse i bëjnë jehonë lajmit për miratimin e vaksinës “Sputnik V” në Shqipëri

spot_img

Lajme të ngjashëm

Mediat ruse i kanë bërë jehonë miratimit të vaksinë “Sputnik V” në Shqipëri.

“Shqipëria ka miratuar përdorimin e Sputnik V, një vaksinë ruse COVID-19, vendi i ballkanit ka marrë tashmë dërgesën e parë”, shkruhet në artikull.

“Fondi Rus i Investimeve Direkte njofton miratimin e vaksinës Ruse Sputnik V kundër koronavirusit nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të Republikës së Shqipërisë. Dërgesa e parë e vaksinës ka mbërritur tashmë në Shqipëri”, tha Fondi Rus i Investimeve Direkte në një deklaratë për shtyp.

Në muajin shkurt, revista mjekësore e vlerësuar nga kolegët “The Lancet” publikoi një analizë të përkohshme nga provat e fazës III të vaksinës ruse, duke treguar efikasitetin e saj prej 91.6 përqind kundër COVID-19.

Vaksina është aprovuar për përdorim tashmë në 64 vende në botë, me një popullsi totale prej rreth 3 miliardë.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img