Hapësire reklamuese

Rajoni

Mediat: Kreu i Kuvendit në Maqedoni do jetë shqiptar, gjithashtu Ministria e Jashtme dhe ajo e Arsimit (LISTA)

Shkruar nga Newsbomb

Mediat shqiptare në Maqedoni kanë publikuar një listë që sipas tyre tregon ndarjen e ministrive në shtetin fqinj, mes shqiptarëve dhe maqedonasve, pas arritjes së marrëveshjes LSDM-BDI.

Ashtu siç është njoftuar, kryetari i Kuvendit do të jetë për herë të parë nga komuniteti shqiptar, si dhe dy zv/kryeministra. Shqiptarët do të marrin gjithashtu drejtimin e disa ministrive të rëndësishme si ajo e Jashtme, Shëndetësisë, Arsimit, Drejtësisë, Ekonomisë dhe Punës.

Një tjetër informacion i rëndësishëm por jo i konfirmuar zyrtarisht është marrëveshja që në uniformat e policisë të shkruhet edhe në gjuhën shqipe. Lajmi u publikua dje nga mediat maqedonase të cilat shkruanin se kjo kërkesë ishte bërë nga BDI edhe për uniformat e ushtarëve, por mesa duket diçka e tillë nuk është arritur.

Lista me institucionet që do të drejtojnë shqiptarët:

Kryetar i parlamentit,

Zv.kryeministër për implementimin e Marrveshjes së Ohrit,

Zv.kryeministër për eurointegrime,

Ministria e drejtësisë

Ministria e punëve të jashtme

Ministria e shëndetësisë,

Ministria e arsimit dhe shkencës,

Ministria e punës dhe politikës sociale,

Ministria e ekonomisë,

Drejtoria për siguri publike (në kuadër të MPB­së)

Drejtoria e doganës ose drejtoria e të ardhurave publike (DAP)

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese