Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Die
40 °
Hën
38 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
35 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Mediat greke “në panik”: Shqipëria po blen dronë nga Turqia, i ka dhëndëri i Erdoganit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Për të përmirësuar sigurinë kombëtare Shqipëria do të blejë dronë ushtarakë nga Turqia.

Në lidhje me këtë ngjarje kanë reaguar dhe mediat greke ku sipas tyre blerja e dronëve ushtarakë kushton 8.2 milion euro dhe do të blihen nga kompania turke Baykar Defense.

Buxheti i qeverisë i ndryshuar në 22 qershor i dha paratë Ministrisë së Mbrojtjes për këtë qëllim.  Më herët në fillim të këtij muaji,ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi,  postoi një video gjatë takimit të tij me përfaqësuesit përfaqësuesit e kompanisë dhe një vizite në fabrikën e saj.

Vitin e kaluar, Shqipëria u bë blerësi i parë i një sistemi anti-dron të zhvilluar nga një kompani turke e mbrojtjes National War Technologies Defense Systems Inc.

Ndër të tjera media greke shton se kompania “Bykar” është në pronësi të të Selcuk Bayraktar, një tjetër dhëndër i Presidentit turk Rexhep Taip Erdogan.

tghe4hrh4rhdfh4yh

Më shumë

spot_img
spot_img