Tirana
overcast clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
0.5kmh
90 %
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
21 °
E diel, 17 Tetor, 2021
spot_img

Mediat britanike vlerësojnë Butrintin si një ndër qytetet më të veçanta në botë, ja ç’shkruajnë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazeta britanike “The Telegraph”, ndër më prestigjozet e ka klasifikuar Butrintin si një nga qytetet më të veçanta antike.

Duke ju referuar mbresave të turistëve që e kanë vizituar, Butrinti renditet si një qytet romak, të karakterizuar nga mozaikët dhe bukurive të shumta natyrore.

“Shumë vite më parë, kur isha rreth 14 vjeç kam vizituar Butrintin në Shqipëri, me rrënojat e lashta që unë nuk i kisha vizituar ndonjëherë. Ishte si një qytet i madh romak, që kishte rreth vetes një koleksion të madh rrënojash. Më bënë përshtypje mozaikët në tokë dhe më pëlqeu shumë ai qytet. Kjo ishte vizita ime e parë në një vend që mbrohej nga UnescoWorld”, shkruan një prej vizitorëve të Butrintit, përshkrimet e të cilit gazeta britanike e ka shfrytëzuar si dëshmi për renditjen e qytetit antik në më të bukurit në botë. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img