Hapësire reklamuese

Aktualitet

Media britanike: Shqiptarët tani sjellin emigrantë me skafe luksoze, por duan 10000 £

Shkruar nga Newsbomb

Media britanike "Daily Mail" i ka kushtuar një artikull emigrantëve që shkojnë drejt ishullit në mënyrë të paligjshme dhe sofistikimin e atyre që i identifikojnë si "kontrabandistë shqiptarë". Tani, ata po ofrojnë udhëtime ekskluzive me skaf, thotë artikulli.

Por ndryshe nga udhëtimet me varka, tashmë trafikantët shqiptarë përdorin skafe të fuqishme dhe garantojnë dhe udhëtimi është 100% i sigurt.

Shkrimi i plotë i "Daily Mail":

Kontrabandistët shqiptarë tani po ofrojnë udhëtime ekskluzive me skaf në Britaninë e Madhe. Duke përdorur varka krejt të reja me motorë 300 kuaj fuqi, trafikantët mburren se udhëtimi 10,000 paund për kokë ka "100 për qind sukses".

Ndryshe nga gomonet e mbipopulluara, shpesh të ngarkuara me më shumë se 70 persona, udhëtimi në Kanal me skaf bëhet vetëm me maksimumi dhjetë pasagjerë.

[caption id="attachment_777844" align="alignnone" width="793"]Kontrabandistët shqiptarë tani po ofrojnë udhëtime ekskluzive me skaf në Britaninë e Madhe/ © Daily Mail Kontrabandistët shqiptarë tani po ofrojnë udhëtime ekskluzive me skaf në Britaninë e Madhe/ © Daily Mail[/caption]

Dhe teksa emigrantët në varkat e tjera të vogla lihen të drejtojnë vetë, shërbimi luksoz përfshin kapitenët shqiptarë "me përvojë" që mbledhin klientët e tyre nga një vend afër Brukselit dhe i lënë pranë Southend-on-Sea në Essex.

Emigrantët që mund të përballojnë çmimin shtesë vendosen në hotelet belge dhe dërgohen në vendin e nisjes.

“Nuk do të lagesh në skaf”, u mburr njëri prej kontrabandistëve. "Kur të mbërrini, do të prekni tokën dhe askush nuk do t'ju prekë".

Një hetim i Mail zbuloi se kontrabandistët reklamojnë udhëtimet e kushtueshme në mediat sociale dhe gjithashtu ofrojnë dokumente të rreme për emigrantët e paligjshëm për 5,000 paund shtesë. Kur një gazetar i fshehtë kontaktoi një organizator, atyre iu dha një numër telefoni për mesazhe dhe u tha: "Kemi udhëtime këtë muaj. Shkoni në Belgjikë, më pas na telefononi që të mund t'ju marrim."

[caption id="attachment_777843" align="alignnone" width="793"]Emigrantët ecin nëpër komunën bregdetare franceze të Wimereux të mërkurën pasdite pas një përpjekjeje për të kaluar kanalin Emigrantët ecin nëpër komunën bregdetare franceze të Wimereux të mërkurën pasdite pas një përpjekjeje për të kaluar kanalin/ © Daily Mail[/caption]

"Ne duhet të takojmë një nga të afërmit tuaj në Mbretërinë e Bashkuara i cili do të paguajë paratë," shtoi burri. Pasi mbërrijnë në Belgjikë, emigrantët vendosen në një nga "hotelet e besuara" të bandës, ndërsa presin motin e mirë.

Krenar për shërbimin e tij të paligjshëm, kontrabandisti me bazë në Belgjikë tha: "Është një ndryshim i madh të udhëtosh me varkat tona të shpejta në krahasim me varkat e zakonshme të vogla. Kjo është arsyeja pse çmimi ynë është 10,000 £. Kapitenët e skafeve janë shqiptarë, me përvojë në këtë punë."

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese