Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
44 %
1kmh
40 %
Enj
13 °
Pre
11 °
Sht
10 °
Die
7 °
Hën
7 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Me vargjet e Migjenit, Rama urim për 8 Dhjetorin: Rini, thueja kangës ma të bukur që di

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama me vargjet e Migjenit uron të rinjtëpër 8 dhjetor, Ditën e Rinisë. Kryeministri uron te rinjtë teksa shkruan “Rini, thueja kangës ma të bukur që di”.

Postimi i plotë i kryeministrit Edi Rama:

Mirëmëngjes 😊

dhe me vargjet e një kolosi të madh të letrave shqipe, në këtë të Ditë të Rinisë, ju uroj të gjithëve t’ia kaloni sa më mirë, ndërsa ti, “Rini, thueja kangës ma të bukur që di!

Thueja kangës sate që të vlon në gji.

Nxirre gëzimin tand’ të shpërthejë me vrull…

Mos e freno kangën! Le të marri udhë.

Thueja kangës, rini, pash syt e tu…

Të rroki, të puthi kanga, të nxisi me dashnu

me zjarrm tand, rini… Dhe të na mbysi dallga prej ndjenjash të shkumbzueme q’i turbullon kanga.

Rini, thueja kangës dhe qeshu si fëmi

Kumbi i zanit te përplaset për qiellë

dhe të kthejë prap te na – se hyjt ta kanë zili

e na të duem fort si të duem një diell.

Thueja kangës, Rini! Thueja kangës gëzimplote!

Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht e jote”

🇦🇱🫶🇪🇺

Më shumë


spot_img

spot_img