Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1kmh
1 %
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
Hën
12 °
E enjte, 21 Tetor, 2021
spot_img

Më të prekurat nga Covid? Fico: Janë femrat! Këtë javë kemi patur ulje të rasteve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico gjatë mbledhjes së ditës së sotme të Komitetit Teknik të Ekspertëve ka treguar se si paraqitet situata epidemiologjike në vend.

Fico ka bërë me dije se numri i personave të infektuar nga Covid-19 është në rrënie , teksa ka shtuar se femrat janë ato të cilat janë prekur më shumë nga pandemia.

Gjatë fjalës së saj Fico gjithashtu u bëri thirrje të gjithë personave të vaksinohen pasi vaksina është e vetmja armë për të mposhtur koronavirusin.

“Situata epidemiologjik e dy javëve të fundit ka pësuar ndryshime. Raste të reja për javën e 38 kemi patur një ulje, totali i rasteve aktive ka pësuar nëj rritje.Ka pasur më shumë femra të prekura nga Covid.

Po vijojnë vaksinimet në qëndrat, qëndra shëndetësore dhe mbi të gjitha ne vjojmë të jemi në muaji ne hapur të vkainimimit masiv. Ky muaj bëhet dhe më i rëndësishëm se do të hapen shkollat.

 Ftojmë të gjithë ata që duhen vaksinuar, të mos bëjnë asgjë më shumë vecse të shkojnë në qendrën e vaksinimit”, tha Fico.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img