Tirana
scattered clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.1kmh
40 %
Pre
26 °
Sht
28 °
Die
22 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

Me “tarabosh” për më lirë, shqiptari e pëson keq në Itali, merr gjobë marramendëse

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një emigrant shqiptar është ndaluar në aeroportin e Forlit në Itali, pasi në valixhe i janë gjetur disa kilogramë duhan i papërpunuar.

Gjatë kontrollit të autoriteteve aeroportuale, shqiptarit iu gjet sasia e padeklaruar e duhanit si dhe disa pako me letra dhe filtra. Mesa duket shqiptari ka vendosur të blejë duhan të lirë në gjatë pushimeve në Shqipëri, ndoshta për të kursyer në kohën kur çmimet po rriten gjithnjë e më shumë, por mosdeklarimi i ka kushtuar atij shtrentjë.

Zyrtarët e doganës vendosën ta dënojnë atë me gjobë prej 5.16 euro për çdo gram, në total 10320 euro.

“Agjencia e Akcizave, Doganave dhe Monopolit dhe Guardia di Finanza kanë forcuar përpjekjet operacionale për të luftuar kontrabandën në format e saj të ndryshme dhe për të mbrojtur interesat ekonomike dhe financiare kombëtare dhe të komunitetit”, deklarojnë autoritetet italiane në një njoftim për media.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img