Tirana
clear sky
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
88 %
2.1kmh
0 %
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

Me sandwich dhe pije freskuese, nis në Bruksel takimi Kurti-Vuçiç, dy liderët ballkanik nuk shihen as në sy (PAMJET)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç janë takuar këtë të enjte në Bruksel. Ky është takimi i tretë i tyre dhe ndërmjetësohet nga zyrtarët e lartë të Bashkimit Europian.

Fillimisht, kryediplomomati europian, Josep Borrell dhe emisari Miroslav Lajçak ulen në tavolinë, ndërsa më pas aty shkon Kurti e Vuçiç. Bie në sy se në tavolinat e tyre ndodhen plot sandwich e pije freskuese, të cilat me gjas tregojnë se bisedimet do të jenë të gjata.

Po ashtu, bie në sy se dy liderët ballkanik nuk përshëndeten e as s’shihen në sy teksa ulen njëkohësisht përballë njëri-tjetrit.

Bashkimi Europian planifikon që këtë takim ta fokusojë në rrugën përpara në dialog dhe arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse të normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

BE ka njoftuar se gjatë këtij takimi do të trajtohen çështjet aktuale dhe do të synohet zbutja e tensioneve mes palëve. Për këtë takim, Borrell thirri Kurtin dhe Vuçiçin, pas rritjes së tensioneve në veri të Kosovës në fund të korrikut.

 

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img