Hapësire reklamuese

Politikë

Me pamjet e shpërthimit të Gërdecit, Braçe thirrje drejtësisë: Bëhuni burra e gjykoni

Shkruar nga Newsbomb
Me pamjet e shpërthimit të Gërdecit, Braçe thirrje

Sot, shënohen 16 vite nga masakra e Gërdecit, ku humbën jetën 26 persona dhe shumë të tjerë mbetën të plagosur, me plagë si në trup po ashtu dhe në zemër të cilat do i shoqërojnë për gjithë jetën.

Mëngjesin e kësaj të premte, e cila shënon dhe 16 vjetorin nga shpërthimi në fabrikën e demontimit të armëve, deputeti socialist, Erion Braçe, ka postuar pamjet e frikshme të shpërthimit, teksa u ka bërë thirrje drejtësisë që të hetojnë ish-kryeministrin Sali Berisha, i cili aso kohe ishte në krye të qeverisë si dhe djalin e tij Shkëlzen Berishën.

Deputeti socialist shprehet se kjo ngjarje, ky krim, është më i “përmbindshëm” në demokraci i korrupsionit politik, kapjes së shtetit, rënies jo thjeshtë të sigurisë në punë, por të sigurisë kombëtare. Braçe më tej thotë se ish-shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura, Luan Hoxha, i cili prej vitesh thuhet se ndodhet në SHBA, duhet të dalë e të dëshmojë, të rrëfejë të gjitha lidhjet, dijenitë mbi ndërhyrjet, qëllimet dhe përgjegjëzitë e zyrtarëve më të lartë qeveritarë mbi “Gërdecin”.

“Po Gjenerali Hoxha, që po fshihet edhe pse i sigurt, a e kupton se e ka detyrim ndaj atyre njerëzve që si lanë as të japin shpirt, të dëshmojë dhe pse letrat ja bëjnë mu për përfshirje kriminale të udhëheqësve politike, madje shtypur edhe pushtetin ushtarak aty?! Bëhuni burra e dëshmoni! Bëhuni burra e verini emrat që ishin krimit! Bëhuni burra e gjykoni, ndëshkoni krimin më masiv e më të përbindshëm në demokraci prej korrupsionit!”, shkruan Braçe, teksa më tej thekson se ndryshe ky vend nuk do të jetë asnjëherë i drejtë.

LEXO EDHE: Sot 16 vite nga TRAGJEDIA E GËRDECIT!

Postimi i plotë i Erion Braçes:

Kështu u poqën të gjallë, 26 burra, djem, gra-femije në bark të tyre, vajza, në 15 mars 2008-si sot, në Gërdec!

Mendojeni veten aty, vëreni veten aty, punëtore krahu për një rroge qesharake;

Mendojeni veten aty, pa asnjë mase sigurimi e pa asnjë mundësi per te shpëtuar;

Mendojeni veten aty, pa asnjë mundësi për te dhënë shpirt si çdokush ne fund te jetës-as kaq nuk patën;

Kuptoni qe ky është krimi me i përbindshëm në demokraci i korrupsionit politik, kapjes se shtetit, rënies jo thjesht te sigurisë ne pune por te sigurisë kombëtare!

Kur shoh gjelat politik te bëjnë gangsterin e përndjekur nga drejtësia, opinioni publik, media, thjesht kujtoj se aty-ne barkun e nje nene, u poq nje femije qe keta i hoqën mundësinë te vinte ne jete;

Nje pjese ju morren jetën, ate fëmije as e lane te vinte ne jete! E kuptojne ata gjykates qe prej muajsh bejne sikur gjykojne ne ate gjykate ku po tallet trapi, SE CFARE KRIMI I PERBINDSHEM ESHTE KRYER NE GERDEC!

Ne ane tjeter, a e kuptojne se te gjithe e dine se cishte Gerdeci, i kujt ishte Gerdeci si biznes, perfitim ekonomik, proces nga ato qe hajdutet politike e femijet e tyre “bojn pare, lek lek lek”?!

A e kuptojne gjyqtaret se nuk po shpetojne BABIN-perfshire ne kete KRIM shuuuuuume me te teper SE TE VJEDHJA E PRONES USHTARAKE, CUNIN-perfshire ne kete KRIM hapur e shume me teper se mashtrimi i Departamentit te Mbrojtjes, ne marrjen pa pike brejtje ndergjegjeje te jetes se NJEREZVE TE SHTYPUR E RRJEPUR ATY SI PUNETORE?

Po GJENERALI HOXHA qe po FSHIHET-edhe pse i sigurt, a e kupton se e ka detyrim ndaj atyre njerezve qe si lane as te jepnin shpirt, TE DESHMOJE edhe pse LETRAT JA BEJNE MU PER PERFSHIRJE KRIMINALE TE UDHEHEQESVE POLITIKE, madje shtypur edhe pushtetin ushtarak aty?!

Bëhuni burra e dëshmoni! Bëhuni burra e verini emrat qe ishin krimit! Behuni burra e gjykoni, ndeshkoni krimin me masiv e me te perbindshem ne demokraci prej korrupsionit!

NDRYSHE, KY VEND NUK DO JETE KURRE I DREJTE!

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese