Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
33 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Më në fund! Italia ‘zhduk’ nga harta zonat e kuqe, ja kur futen në fuqi rregullat e reja

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

585d692481383d8a53287332ed57449b

Duke nisur nga 31 janari, Italia nuk do ketë asnjë zonë të kuqe. 

Vendimi është marrë nga Dhoma e Kontrollit të Shëndetit publik italian dhe pret vetëm miratimin e Ministrit të Shëndetësisë, Roberto Speranza, i cili do të nënshkruajë në të njëjtën ditë.

Sipas asaj që mësohet nga burimet e ministrisë, urdhëresat e reja do të hyjnë në fuqi duke filluar nga e diela e 31 janarit. Mediat e vendit fqinj bëjmë me dije se rajonet si Puglia, Sardegna, Sicilia, Umbria e Bolzano do të jenë zona të portokalli, pra me rrezik më të lartë infektimi.

Ndërsa të gjitha rajonet e tjera do të jenë zona të verdha. Lombardia një nga rajonet më të goditura nga pandemia tashmë do të kalojë zonë e verdhë, pra me rrezik të ulët infektimi. Pra duke nisur nga data 31 janar, në Itali do lejohet hapja e restoranteve. 

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img