Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Më në fund gjendet kura për shërimin e HIV/AIDS

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkencëtarët e kanë provuar kurën tek minjtë e infektuar dhe kanë arritur ta shkatërrojnë pothuajse plotësisht virusin. 

 Ky studim është bërë nga shkencëtarë nga  Universiteti Temple dhe Universiteti Pittsburgh në SHBA, të cilët thanë se kishin demostruar realizueshmërinë dhe efikasitetin e heqjes së HIV duke përdorur një teknikë të reduktimit të gjenit të quajtur Crispr.

“Në këto kafshë, u zbulua heqja e suksesshme e HIV pas një injeksioni intravenoz të proteinës për reduktimin e gjeneve në shpretkë, mushkëri, zemër, zorrën e trashë dhe në tru,” mësohet të jenë shprehur studiuesit bënë të ditur revista Molecular Therapy.

Githsesi paavrsisht arritjeve mbreslënëse profesorët pranuan se ka ende disa probleme praktike për tu kapërcyer, por puna e tyre ishte një hap shumë i rëndësishëm për kyerjen e eksperimetit edhe mbi njerëzit.

Më shumë
spot_img
spot_img