Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
55 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
23 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Më në fund, agjencia e barnave EMA reagon pas pezullimit të AstraZenecas në 15 shtete; shkakton mpiksje gjaku

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

14441d0500fc77509c3bc1c92de73cd0

Deri tani janë 15 shtete që kanë ndaluar përkohësisht vaksinimin nga COVID-19 me vaksinën e AstraZeneca. Ndërkohë EMA po heton një numër ngjarjesh të mpiksjes së gjakut apo komplikacioneve të tjera siç janë numri i ulët i trombociteve, tek njerëzit që kishin marrë vaksinën.

Këto episode kanë ndodhur në një numër shumë të vogël të njerëzve që morën vaksinën. Ndërkohe thuhet sipas një raporti se mijëra njerëz pësojnë mpiksje gjaku çdo vit në BE për arsye të ndryshme.  

EMA po punon ngushtë me kompaninë, me ekspertë në çrregullimet e gjakut dhe me autoritete të tjera shëndetësore duke përfshirë MHRA të MB-së bazuar në përvojën e saj me rreth 11 milionë doza të administruara të vaksinës.

Hetimi i EMA-s ka vazhduar gjatë fundjavës dhe analiza rigoroze e të gjitha të dhënave në lidhje me ngjarjet tromboembolike do të kryhet në ditët në vijim. Ekspertët po shikojnë me shumë hollësi të gjitha të dhënat e disponueshme dhe rrethanat klinike që krijojnë raste specifike për të përcaktuar nëse vaksina mund të ketë kontribuar ose nëse ngjarja ka të ngjarë të ketë qenë për shkaqe të tjera. Komiteti i sigurisë së EMA (PRAC) do të rishikojë më tej informacionin nesër (e martë) dhe ka thirrur një takim të jashtëzakonshëm të enjten 18 mars për të përfunduar mbi informacionin e mbledhur dhe çdo veprim tjetër që mund të duhet të ndërmerret.

Ndërsa hetimi i tij është duke vazhduar, EMA aktualisht mbetet e mendimit se përfitimet e vaksinës AstraZeneca në parandalimin e COVID-19, me rrezikun e lidhur të shtrimit në spital dhe vdekjen, tejkalojnë rreziqet e efekteve anësore.

EMA do të vazhdojë të komunikojë më tej kur është e përshtatshme. Ndërkohë, kushdo që ka marrë vaksinën dhe ka ndonjë shqetësim duhet të kontaktojë një profesionist të duhur të kujdesit shëndetësor.   

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img