Me maska në fytyre dhe helmeta, protestuesit rrethojnë selinë qeveritare në Hong Kong

Publikuar tek: bota, më 07:16 12-06-2019 Me maska në fytyre dhe helmeta, protestuesit rrethojnë selinë qeveritare në Hong Kong

Mijëra qytetarë në Hong Kong protestojnë mbi një projekt-ligj që do të lejonte ekstradimin në territorin e Kinës.

Sot protestuesit, të veshur me maska në fytyrë dhe helmeta, bllokuan rrugët kyçe rreth ndërtesave qeveritare.

Policia në marshin e trazirave u përgjigj duke përdorur llakun e piperit mbi protestuesit për t'i shpërndarë ata dhe tha se ishin të gatshëm të përdorin forcën.

Këshilli Legjislativ (LegCo) ka vonuar leximin e dytë të projekt-ligjit.

LegCo pro-Pekin tha se takimi që ishte planifikuar për orën 11:00, me orën lokale , do të ndryshohej në një kohë të mëvonshme.

Pavarësisht opozitës, qeveria kishte thënë se do të vazhdojë të nxisë ekstradimin.

Votimi përfundimtar do të bëhet më 20 qershor me LegCo që pritet të kalojë projektligjin,.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Parandalohet sulmi terrorist në Francë, arrestohen 5 persona, kishin planifikuar...
Erdogan anullon gjithë fushatën në Stamboll (ARSYEJA) »
Article Logic
Execution time: 0.011473894119263
array(1) { ["section"]=> string(91) "me-maska-ne-fytyre-dhe-helmeta-protestuesit-rrethojne-seline-qeveritare-ne-hong-kong-167896" }