Hapësire reklamuese

Bota

"Me Luizin", trafikantët përdorin fenomin e BBV për të tërhequr klientë për t’i çuar në Angli

Shkruar nga Newsbomb
"Me Luizin", trafikantët përdorin fenomin e BBV për

“The Telegraph” ka sjellë sërish në vëmendje çështjen e emigracionit të paligjshëm. Organizatat kriminale shqiptare që përdorin rrjetin social si “Tik Tok”, duket se kanë ulur çmimet për kalimet e emigrantëve.

Bëhet me dije se për kalimet e Kanalit me gomone të vogla shkon deri në 3,000 £ për emigrant.

Organizatat kriminale po e përdorin platformën e mediave sociale TikTok për të promovuar marrëveshje në të cilat fëmijët mund të kalojnë Kanalin falas me një gomone si pjesë e një marrëveshjeje prej 6,000 £ për familjet me dy prindër.

Bandat e kontrabandës së njerëzve po përdorin emrin me hashtag të Luiz Ejllit, banor i Big Brother Vip në Shqipëri, në përpjekje për të çuar trafikun në faqet e tyre në TikTok.

Duke përdorur #luizejlli, një reklamë në TikTok në fillim të kësaj jave përdor një foto në sfond të një varke shpëtimi RNLI që zbarkon emigrantët e shpëtuar nga Kanali në Dover dhe u thotë klientëve të mundshëm: “Për të gjithë shqiptarët që janë në Francë. Kontaktoni DM [mesazh direkt]. Çmimi 3000 £. Kalimi nesër.”

Rreth 500 shqiptarë që kanë hyrë ilegalisht në Britaninë e Madhe janë kthyer që nga fundi i vitit të kaluar.

Ndërkohë vetëm 201 qytetarë mbërritën në Britani të martën. Kalimet totale vitin e kaluar ishin 45,755.

Vitin e kaluar, shqiptarët përbënin 28 për qind të 45,755 personave që mbërritën me gomone vitin e kaluar.

Një zëdhënës i Home Office tha: “Ne vlerësojmë kontributin e komunitetit shqiptar në shoqërinë britanike. Megjithatë, kemi parë një numër të madh shqiptarësh që rrezikojnë jetën e tyre duke bërë udhëtime të rrezikshme dhe të panevojshme me mjete ilegale. Kjo është arsyeja pse ne nënshkruam një marrëveshje me qeverinë e Shqipërisë për të përgjuar kontrabandistët e njerëzve dhe për të përshpejtuar largimin e atyre që nuk kanë të drejtë ligjore për të qenë në Mbretërinë e Bashkuar, po funksionon qartë.”

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese