Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
93 %
2.1kmh
75 %
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
Enj
17 °
Pre
12 °
E diel, 4 Dhjetor, 2022

Me katër doza të vaksinës së tij, shefi i Pfizer infektohet me Covid-19

spot_img

Lajme të ngjashëm

Albert Bourla, shefi i prodhuesit të ilaçeve Pfizer, ka rezultuar pozitiv për Covid-19 dhe ka “simptoma shumë të lehta”, shkruan neësbomb.al. Lajmin e dha ai vetë në rrjetin social Tëitter ku bëri me dije ndihej mirë dhe ishte izoluar.

“Dëshiroj t’ju ​​bëj të ditur se kam rezultuar pozitiv me COVID19”, ka shkruar Bourla. “Jam mirënjohës që kam marrë katër doza të vaksinës Pfizer-BioNTech dhe ndihem mirë duke përjetuar simptoma shumë të lehta. Jam duke u izoluar dhe kam filluar një kurs të Paxlovid.”

Ai tha se është “i sigurt se do të kem një shërim të shpejtë”, për shkak të asaj se sa larg ka arritur bota në përpjekjet për të luftuar koronavirusin dhe shprehu mirënjohjen për kolegët e tij që punuan për të vënë në dispozicion vaksinat dhe trajtimet.

Vaksina e Pfizer ishte vaksina e parë kundër Covid-19 në Shtetet e Bashkuara që mori autorizimin e përdorimit emergjent të Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së në dhjetor 2020. Që atëherë, ajo ka marrë miratimin e plotë për përdorim te njerëzit e moshës 16 vjeç e lart dhe është autorizuar për grupmoshat e tjera tek fëmijët deri në gjashtë muajsh.

Vaksina autorizohet gjithashtu si një dozë përforcuese për moshat 5 vjeç e lart dhe si një dozë e dytë përforcuese për të rriturit e moshës 50 vjeç e lart ose për njerëzit me imunitet të kompromentuar.

Më shumë
spot_img
spot_img