Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
57 %
1.5kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Me gjysmën e votave, ja kush kandidat parashikohet të fitojnë  garën e 6 marsit në Durrës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kandidatja e Partisë Socialiste në Durrës, Emirjana Sako parashikohet që t’i fitojë zgjedhjet e 6 marsit me 52,5% të votave.

Barometri i Euroneës Albania tregon se i dyti me më shumë vota është kandidati i “Shtëpisë së Lirisë”, Ardian Muka me 30.5%. Kandidati i Partisë Demokratike, Luan Hoti rezulton me vetëm 17% të votave në Durrës.

Përfshirë marzhin e gabimit, Sako mund të arrijë të marrë nga 50% deri në 55% të votave. Muka, mund të arrijë një rezultat minimal prej 28% dhe maksimal deri në 33%. Kurse kandidati i PD, Hoti parashikohet të marrë nga 15% deri në 19% të votave.

Barometri tregon se prirja e votave anon nga kandidatja e PS, Sako, e cila ka 39,5% të votave nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot.

Kandidati i “Shtëpisë së Lirisë”, Muka del me 23,2% mbështetje, ndërsa Hoti me 12,9%.

Më shumë
spot_img
spot_img