Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Me flamurin e Kosovës pas shpine dhe i përlotur, Biden falenderon Vjosa Osmanin për medaljen që do japë për djalin e tij të ndjerë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka deklaruar se do të ndajë Medaljen Presidenciale për “Sundim të Ligjit” për të ndjerin Beau Biden, të birin e Presidentit amerikan Joe Biden për kontributin e tij gjatë shërbimit të tij në Kosovë.

Lidhur me këtë, Kreu i Shtëpisë së Bardhë falenderon presidenten Osmani me anë të një  video-mesazhi, duke konfirmuar partneritetin e palëkundur të SHBA-së për Kosovën, madje dhe ndihmën që po i ofron dhe do i ofrojë në vazhdim lidhur dhe me luftën ndaj pandemisë së Covid.

“Puna e Beaut në Kosovë ka qenë e përzemërt. Ai e ka dashur shtetin tuaj”, i ka thënë Biden presidentes Osmani.

“Duke pranuar këtë çmim në emër të djalit tonë,  dua të duartrokas progresin e jashtëzakonshëm që Kosova ka bërë këto 20 vitet e fundit. Kam qenë atje disa herë, dhe të gjithë njerëzit që punojnë pa u lodhur për të ndërtuar një të ardhme më të ndritur që Beau ka besuar për njerëzit e Kosovës. Ka edhe shumë punë për të bërë që nuk kam nevojë të ju tregoj më shumë punë për të luftuar korrupsionin, për të mbrojtur të drejtat e pakicave etnike dhe religjioze, për të ndërtuar marrëdhënie pozitive me shtetet fqinje dhe për të rritur zhvillimin ekonomik. Ju zotohem se Shtetet e Bashkuara do të mbeten partneri i palëkundur i Kosovës në këtë punë, kështu që së bashku ne mund të dëshmojmë se demokracitë, demokracitë janë në gjendje të ofrojnë për nevojat e njerëzve të tyre”, ka thënë ndër të tjera presidenti Biden në video-mesazhin e tij për Kosovën”, shprehet Biden.

Kujtojmë se pas Luftës së Kosovës (1999), Beau Biden vizitoi Kosovën dhe punoi në emër të OSBE-së për të trajnuar gjyqtarë dhe prokurorë për sistemin gjyqësor lokal.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img