Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Më e madhja e regjistruar ndonjëherë, mbyllet vrima më e madhe e shtresës së Ozonit (FOTO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

88536cbc67d046a33cab54647b7e857d

Vrima e Ozonit që u formua mbi Arktik në pranverë dhe që ishte më e madhja e regjistruar ndonjëherë atje, është mbyllur.

 

Shkencëtarët që po ndiqnin vrimën në Shërbimin e Monitorimit Atmosferik të Kopernikut (CAMS) thanë se “vrima më e madhe e vëzhguar ndonjëherë në shtresën e Ozonit, e cila ndodhej mbi Arktik, tanimë është mbyllur”.

CNN shkruan se shkencëtarët dalluan disa shenja të formimit të një vrime të rrallë, në fund të marsit, si pasojë e temperaturave të ulëta në Polin e Veriut. Shtresa e Ozonit shtrihet midis 9 dhe 22 milje mbi Tokën. Ajo na mbron nga rrezet ultravjollcë.

Shkencëtarët kanë thënë se rikuperimi ka shumë të ngjarë të mos ketë lidhje me uljen e ndotjes për shkak të pandemisë.

“COVID19 dhe bllokimet e lidhura ndoshta nuk kishin asnjë lidhje me këtë. Eshtë drejtuar nga një vorbull polar jashtëzakonisht i fortë dhe jetësor, dhe nuk ka lidhje me ndryshimet e cilësisë së ajrit,” ka thënë grupi i shkencëtarëve.

Më shumë

spot_img