Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
13 °
Mar
12 °
Mër
5 °
E premte, 24 Mars, 2023

Më e fuqishmja në botë, anulohet për herë të dytë lëshimi i raketës “Artemis” për në hapësirë (Arsyeja)

Lajme të ngjashëm

Lancimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të agjencisë amerikane të hapësirës pa ekuipazh është anuluar për herë të dytë brenda një jave.

BBC shkruan se hedhja e raketës është anuluar pasi një rrjedhje u gjet në rezervuarin e hidrogjenit të misionit “Artemis”.

Raketa e NASA-s pati një rrjedhje pasi ekipi i lëshimit filloi ta mbushte me karburant gjatë testeve përpara se astronautët të hipnin. NASA ndaloi operacionet ndërsa inxhinierët u përpoqën të rregullonin problemin e energjisë.

Për herë të dytë këtë javë, ekipi i lëshimit filloi të ngarkonte gati 1 milion gallon karburant në raketën 98 metra të gjatë, më e fuqishmja e ndërtuar ndonjëherë nga NASA.

NASA ka planifikuar nisjen e raketës më të fuqishme në botë që do të udhëtojë drejt Hënës, por është anuluar dy herë. Një herë nga moti dhe tani nga rrjedhja e karburantit.

Më shumë